reede, 22. oktoober 2010

Riikide sõprus ja suguhaigused


Siin on artikkel, üks paljudest, mis on ilmunud viimase paari aasta jooksul. See ütleb:
Ameerika Ühendriigid vabandavad Guatemala eest sugulisel teel levivate haiguste levitamise pärast.
Valitsuse uurijad nakatasid patsiente neljakümnedatel süüfilise, gonorröaga (ilmselt seal on veel nii mõndagi) ilma nende nõusolekuta.

USA valitsuse meditsiiniuurijad nakatasid teadlikult sadu Guatemala inimesi, kaasa arvatud statsionaarseid vaimuhaigeid gonorröa ja süüfilisega ilma nende teadmata ja nõusolekuta rohkem kui kuuskümmend aastat tagasi.
Mitmeid nakatunuid julgustati anda nakkust teistele edasi, kui osa uuringust.

(Umbes sama, mis toimub kaasaegses ühiskonnas. Kui te arvate, et see on lihtsalt vaba armastus, jne, te ei külasta ilmselt suguhaiguste kliinikuid. Te peaksite seal ringkäigu tegema. Ja see siin ütleb:)

Umbes üks kolmandik, keda nakatati, ei saa iialgi vastavat ravi.
Reedel, riigisekretär Hillary Clinton ja Tervishoiuteenuste (Health and Human Services) sekretär Kathleen Sebelius esitasid suured vabandused nende tegude eest, mida pani toime USA Tervishoiuamet (Public Health Service).
„Sugulisel teel kanduvate haiguste süstimiste uuring, mis viidi läbi Guatemalas 1946-48, oli selgelt ebaeetiline.” (Kas tõesti. Nii meeldiv on kuulda seda ekspertide suust, mille peale me peaksime ise tulema, kainet mõistust kasutades) oli kirjas Clintoni ja Sebeliuse ühisavalduses. Kuigi need sündmused toimusid rohkem, kui 64 aastat tagasi, oleme nördinud, et selline laiduväärne uuring sai toimuda rahva tervise nimel. (Aga mille nimel toimus MK Ultra? Nad kasutasid Kanada ja Ühendriikide haiglaid, kus testisid patsiente ja andsid neile elektrishokke kuni unustuseni.) Me kahetseme sügavalt, et see toimus ja me vabandame kõigi isikute ees, kes sai kannatada säärases vastumeelses uuringupraktikas.
Sekretär Clinton kutsus Guatemala presidenti Alvara Cabellaros’t neljapäeva õhtul taaskindlustama USA ja Ladina-Ameerika riigi suhtete olulisust. (Jah, jälle dollarid mängus, mis? Ja siin ta ütleb, oh, siin ta laseb oma tavalist juttu. Nad on lähisõbrad, Ameerika naabrid, jne blaa-blaa-blaa.)
„Kui me liigume edasi selle õõvastava sündmuse mõistmise suunas, (Kas tõesti, kuidas me võime paremini aru saada sellest õõvastavast sündmusest?) me taastugevdame Guatemala ja meie suhete tähtsust ja meie respekti Guatemala rahva suhtes.

(Seda kõike kirjutavad palgatud suhtekorraldajad.Ja edasi loeme.)
Lisaks vabandusele, moodustab USA komisjoni, kindlustades, et meditsiinilised inimuuringud, mida viiakse läbi üle maailma on tagatud „jäikade eetiliste standarditega”. (Te teate, mida see tähendab. Nad hoiavad seda suurema saladuskatte all järgmised viiskümmend aastat.) USA ametiisikud lasevad käiku uuringud, et avastada, mis täpselt juhtus nende eksperimentide käigus. (Nagu nad ei teaks, mis? Nad ei tea, ojaa. Võibolla meil läksid andmed kaduma? Ja siit loeme.)
See episood tõstatab vältimatu võrdluse kuulsa Tuskegee eksperimediga, Alabama uuringuga, kus tuhandetele afro-ameerika meestele öeldi, et neid ootab süüfilise ravi, kuigi tegelikult keelduti sellest. See USA valitsuse uuring kestis 1932. kuni pressiteade avalikustas selle 1972. aastal.
Guatemala eksperinendid, mis viidi läbi 1946-48, ei pakkunud mingeid kasulikku informatsiooni ja dokumentatsioon on varjatud.
(Ilmselt nad peavad siis minema edasi Alabamasse ja seal seda jätkama või? Seal ei olnud kasulikku informatsiooni. See oli ajaraisk. Aga inimesed? Ahjaa, ee... hmm.)

Susan Reverby, Massachusetts’i Wellesley Kolledzhi naisuuringute professor avastas dokumendid USA eksperimentide kohta mis nakatasid guatemaalalasi süüfilise ja gonorröaga.
Igatahes, ta postitas selle oma veebilehele ja link on siin samuti, kui te tahate rohkem detaile.



Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.